Scroll Top

Starostlivosť o rastliny

Starostlivosť o rastliny

Spolužitie s izbovou rastlinou nie je vôbec také ťažké, ako by ste si mysleli. Aby však rástla a prosperovala zdravo a silno, potrebuje správnu starostlivosť a trochu opatery. Tu prichádzame na scénu my: vezmeme vás za ruku a prostredníctvom malého sprievodcu rastlinami vám poskytneme vedomosti, vďaka ktorým sa vaša rastlina bude cítiť skutočne dobre. A keďže každá rastlina je jedinečná, v sprievodcovi nájdete okrem základných informácií o starostlivosti o izbové rastliny aj špecifické tipy, ktoré sú šité na mieru každému druhu rastliny.

Ako sa mám starať o izbové rastliny?

Ako Sa Mám Starať O Izbové Rastliny? Rastliny potrebujú dostatok kyslíkavody svetla, ako aj správnu vlhkosť vzduchu aj v obytných priestoroch. Izbové rastliny je okrem toho potrebné presádzať v správnom čase. K ich rastu je tiež dôležité dobré hnojivo. V prípade silných rastlín je síce menej pravdepodobné, že by ochoreli, ale aj napriek tomu je dôležité, aby ste mali základné znalosti o typických škodcoch, aby ste proti prípadnej chorobe mohli včasne zakročiť.

Aby vaše izbové rastliny rástli a prosperovali zdravo a silno, potrebujú správnu starostlivosť a opateru. V príručke sa teraz dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o starostlivosti o izbové rastliny.

Izbové rastliny a vlhkosť vzduchu

Izbové Rastliny A Vlhkosť Vzduchu Izbové rastliny sa starajú o príjemnú klímu v miestnosti – okrem iného aj preto, že rastliny zvyšujú vlhkosť vzduchu. Z toho profitujú obyvatelia domova. Aj izbové rastliny však potrebujú správnu vlhkosť, aby mohli optimálne prosperovať. Predovšetkým vzduch v miestnosti by nemal byť príliš suchý.

Mnohé rastliny potrebujú, aby bola vlhkosť vzduchu v miestnosti 60 % až 70 %. Tropické rastliny dokonca potrebujú, aby bola vlhkosť vzduchu na úrovni viac ako 80 %. Na porovnanie: Ľudia sa cítia pohodlne pri vlhkosti vzduchu približne 40 % až 60 %. Keďže samotné izbové rastliny prispievajú k zvyšovaniu vlhkosti vzduchu, väčší počet rastlín pomáha dosahovať vyššiu hodnotu z trvalého hľadiska. Rastliny môžete okrem toho pravidelne striekať vodou pomocou rozprašovača a očistiť tak listy od prachu. Táto starostlivosť je dôležitá najmä v zime pri kúrení, ako aj počas horúceho leta.

Tip: Doprajte svojim rastlinám občas kúpeľ alebo sprchu.

Správne miesto pre izbové rastliny

Správne Miesto Pre Izbové Rastliny Každá izbová rastlina má miesto, ktoré preferuje. Správne miesto pre rastlinu závisí predovšetkým od svetla, vlhkosti vzduchu, teploty a aktivity v miestnosti.

Slnečné miesta: Silnejšie slnečné žiarenie znášajú dobre kaktusy, gerbery a chryzantémy, ako aj určité druhy paliem, napr. washingtonia robusta. Dbajte pritom na to, že iné rastliny na slnečnejších miestach, ako aj v lete alebo počas vykurovacích období, potrebujú podstatne viac vody.

Svetlé až polotienisté miesta: Typické umiestnenie v bytoch je svetlé až polotienisté. Na polotienisté miesta sa hodia zelené rastliny, ako napríklad zelenec chocholatýpotosovec zlatý či dracéna. Svetlejšie miesta obľubuje figovník kaučukovýjuka a mnohé rastliny s kvetmi. Tieto potrebujú svetlo podstatne viac ako čisto zelené rastliny.

Dôležité: Rastliny, ktoré obľubujú svetlé miesta, však zvyčajne nemajú rady priame slnečné svetlo. Priame slnečné svetlo môžete prípadne kompenzovať častejším polievaním.

Tienisté miesta: Rastlinám, ako papradievandySpathiphyllum či svokrin jazyk, sa darí najlepšie na miestach, kde je málo svetla – vyžadujú však vysokú vlhkosť vzduchu, vďaka čomu sú ideálne do kúpeľní.

Ak sa rastliny nachádzajú priamo nad radiátorom, ich listy môžu rýchlo vyschnúť. Rastliny potrebujú v takom prípade viac vody. Na týchto miestach sa darí obzvlášť dobre kaktusom.

Lampy na rastliny ako pomôcka na tmavých miestach

Lampy Na Rastliny Ako Pomôcka Na Tmavých Miestach Ak chcete svoju rastlinu umiestniť ďalej od okna alebo máte k dispozícii iba tienisté miesto, môžete si pomôcť takzvanými lampami na rastliny. Svietidlá alebo lampy na rastliny sú špeciálne lampy, ktoré vyžarujú svetlo v určitom farebnom spektre, aby stimulovali fotosyntézu listov rastliny. Dôležitú úlohu tu zohráva predovšetkým pomer modrých zložiek svetla s krátkymi vlnami a červených zložiek svetla s dlhými vlnami, ako aj intenzita svetla. Lampy na rastliny imitujú tieto zložky denného svetla a starajú sa tak o to, aby mohla vaša rastlina optimálne rásť a kvitnúť aj napriek nedostatku svetla.

Pri kúpe lampy na rastliny dbajte okrem správnej vlnovej dĺžky aj na intenzitu osvetlenia, ktorá sa udáva v luxoch. Na rast väčšiny rastlín je optimálne rozpätie 10 000 – 12 000 luxov. Vždy však dbajte na individuálne potreby vašej izbovej rastliny. Lampa by okrem toho nemala byť horúca, aby sa predišlo poškodeniu izbovej rastliny z dôvodu nadmerného tepla. Najlepšie je preto zvoliť lampu na rastliny s LED diódami, pretože tie sa neprehrievajú. Aj žiarivky, ktoré sú výslovne určené pre lampy na rastliny, sú správnym riešením na osvetlenie väčších plôch.

Po nainštalovaní lampy na rastliny by ste ju však nemali nechať svietiť vo dne v noci: Keďže rastliny potrebujú cez noc fázu odpočinku v tme, vaša lampa by mala ideálne svietiť 12 – 15 hodín denne. Môžete to dosiahnuť pomocou spínacích hodín, ktoré automaticky ovládajú osvetlenie. V mnohých modeloch sú spínacie hodiny už prakticky integrované.

Správne polievanie izbových rastlín

Správne Polievanie Izbových Rastlín Rastliny potrebujú pravidelne čerstvú vodu – avšak každý druh má svoje vlastné potreby. Zistite viac o každom druhu rastliny. Ak sa niektorá rastlina zalieva príliš, dochádza k podmáčaniu, hnilobe koreňov alebo utopeniu rastliny. Ak rastlina potrebuje veľa vody, substrát by mal byť podľa možnosti vždy vlhký.

Rastlina s miernou potrebou vody by mala byť zaliata až vtedy, keď je substrát na dotyk suchý. Ak rastlina nepotrebuje takmer žiadnu vodu, substrát môže zostať suchý aj dlhšiu dobu.

Izbové rastliny sa spravidla zalievajú pri koreňoch. Mnohé rastliny, ako napríklad orchidey, potrebujú občas kúpeľ. Rastlinu treba pri kúpeli vybrať z črepníka a spolu s kvetináčom umiestniť do vedra plného vlažnej vody, až kým sa nebudú objavovať žiadne bublinky. Potom všetko vysušte na vzduchu, aby ste zabránili podmáčaniu.

Väčšinu izbových rastlín poteší aj občasné osprchovanie vlažnou vodou. Sprchovanie vo vani odstraňuje prach z rastlín, ako sú figovníky, palmy a papradia.

Počítajte s tým, že izbové rastliny budú počas horúčav a vykurovacích období potrebovať viac vody. Ak sú naopak rastliny v zime v chladných miestnostiach, zredukujte polievanie – rastliny upadajú do určitého druhu zimného spánku, počas ktorého potrebujú podstatne menej tekutín.

Tip: Na polievanie rastlín používajte odstátu minerálnu vodu. Minerálna voda obsahuje dôležité minerály ako draslík a horčík a tiež stopové prvky, napríklad železa.

Správny substrát pre izbové rastliny

Správny Substrát Pre Izbové Rastliny Správna pôda alebo správny pôdny substrát je pre izbové rastliny prinajmenšom rovnako dôležitý ako pre záhradné rastliny. Substrát uchováva vodu a živiny a odovzdáva ich rastline. Aj pokiaľ ide o pôdy, pre izbové rastliny sú k dispozícii produkty so zníženým obsahom rašeliny, ako aj produkty bez rašeliny.

pôde pre izbové rastliny sa rašelina často nahrádza humusom z kôry, kompostom alebo drevenými, resp. kokosovými vláknami. Tieto pôdy majú vhodnejšiu schopnosť zadržiavať vodu ako produkty s obsahom rašeliny. Prípadne môžete do pôdy primiešať aj ílové materiály alebo zasadiť rastliny priamo do ílového granulátu. Granulát má tiež dobrú schopnosť zadržiavať vodu a zásobuje vaše rastliny vodou rovnomerne.

Ak chcete svojim izbovým rastlinám dopriať ideálnu pôdu, použite špecializovaný kvetinový substrát. V prípade orchidey napríklad použite substrát pre orchidey, kaktusom doprajte substrát pre kaktusy. Substrát je prispôsobený prirodzenému umiestneniu príslušnej rastliny a ponúka všetko potrebné pre zdravý rast.

Presádzanie: Kedy je ten správny čas?

Presádzanie: Kedy Je Ten Správny Čas? Kvetináč je pre rastlinu čoraz menší alebo pôda je stará a opotrebovaná – presaďte z času na čas izbové rastliny. Korene izbových rastlín získajú v novom kvetináči viac priestoru na rozvoj. Nová pôda okrem toho poskytuje vašej izbovej rastline lepšie živiny. Rastlina rastie a prosperuje ďalej.

Čas: Pre väčšinu rastlín je najvhodnejším obdobím na presádzanie jar, keď sa na rastlinách objavia nové listy a vyrašia prvé výhonky.

Frekvencia: Frekvencia presádzania závisí od rastu: Menšie rastliny by ste mali presádzať približne každé 2 až 3 roky, väčšie rastliny po 4 až 5 rokoch.

Výber kvetináča a ozdobného obalu

Výber Kvetináča A Ozdobného Obalu Pri výbere správnej nádoby pre vašu izbovú rastlinu rozlišujeme v prvom rade medzi kvetináčom a ozdobným obalom. Do kvetináča sa rastliny sadia priamo. V závislosti od výberu materiálu ozdobný obal znižuje riziko podmáčania a slúži aj ako dekorácia bytu.

Môžete si tiež kúpiť kvetináče so zavlažovaním alebo bez zavlažovania. Kvetináče so zavlažovaním zabezpečujú rovnomerné zásobovanie rastlín vodou, čím uľahčujú starostlivosť. Dokonca aj výber medzi hlinenými alebo plastovými kvetináčmi ovplyvňuje frekvenciu polievania, pretože hlinený môže tiež absorbovať vodu.

Upozornenie: Dbajte na to, aby bola medzi kvetináčom a ozdobným obalom malá medzera. Umožníte tým odtiecť prebytočnú vodu a zabránite podmáčaniu.

Správne hnojenie izbových rastlín

Správne Hnojenie Izbových Rastlín Izbové rastliny, ako palmy, občas potrebujú hnojivo. Rastlinnému substrátu tak dodáte nové živiny. Na hnojenie sú k dispozícii rôzne produkty.

Tekuté hnojivo pridáte do vody na polievanie. Hnojivo vo forme tyčiniek alebo tabliet sa pridáva priamo do substrátu. Kúpiť si môžete aj rastlinné hnojivá s okamžitým a dlhodobým účinkom, ako aj hybridné produkty. Venujte pozornosť pokynom príslušného výrobcu. Mnohé hnojivá s dlhodobým účinkom poskytujú rastlinám dôležité živiny približne tri mesiace. Hnojivá sa skladajú predovšetkým z troch hlavných živín a stopových prvkov:

Dusík je katalyzátorom rastu rastliny. Je zodpovedný za rast rastlín, ako aj zelené zafarbenie listov. Najmä zelené rastliny potrebujú z tohto dôvodu veľké množstvo dusíka.

Fosfor ovplyvňuje ochotu rastliny kvitnúť. Kvitnúce rastliny potrebujú na zdravé a intenzívne kultivovanie kvetov veľa fosforu.

Draslík posilňuje bunkové steny rastlín. Rastliny silnejú a lepšie sa presadzujú voči nepriaznivým životným podmienkam.

Medzi stopové prvky patrí napríklad železo a horčík. Železo zabraňuje žltnutiu listov (chloróza) a horčík zlepšuje odolnosť rastlín.

Každá rastlina potrebuje tieto živiny pre rast a zdravie, no každá v inom pomere. Preto používajte hnojivo, ktoré je prispôsobené potrebám príslušných rastlín.

Identifikovanie problémov s izbovými rastlinami

Identifikovanie Problémov S Izbovými Rastlinami Na základe dôležitých indikátorov môžete rýchlo zistiť, čo chýba vašim izbovým rastlinám. Zvyčajne nám informácie o tom, čo chýba rastline, poskytujú listy. Často pomôže zmena umiestnenia alebo menej vody.

Včas reagujte na varovné signály:

 ProblémOpatrenie
Žlté končeky alebo opadávajúce listyUmiestnenie je príliš chladnéZmena umiestnenia
Hnedé škvrny na listoch alebo žlté opadávajúce listyPríliš veľa vody, podmáčaniePolievajte menej, udržiavajte rastlinu suchšiu
Mladé listy sa nerozvinú, scvrknú sa alebo opadávajúRoztočPolievajte menej, udržiavajte rastlinu suchšiu
Špičky listov s hnedými alebo čiernymi škvrnami, ochabnuté listyPríliš suchý vzduchZmena umiestnenia, väčšia vlhkosť vzduchu
Rastlina rýchlo stráca množstvo listovPodmáčaniePolievajte menej, udržiavajte rastlinu suchšiu
Biedny rast, bledé žltkasté listyNedostatok svetlaZmena umiestnenia
Strata púčikov kvetovPrílišný prievanZmena umiestnenia
Ohlodané, deravé listyNapadnutie škodcamiHubenie škodcov

Pozor na škodcov

Pozor Na Škodcov Nepriaznivé životné podmienky – ako sú vysoké teploty, sucho a kúrenie v zime – spôsobujú, že izbové rastliny sú náchylné na škodcov, ako sú roztočečervcestrapky a vošky. Ak si škodcov nevšimneme, svojou savou činnosťou poškodia rastlinu a rozšíria sa na ďalšie rastliny v byte.

Pravidelne preto svoje rastliny kontrolujte, či sa na nich nenachádzajú škodcovia, najmä na spodnej strane listov. Ak dôjde k napadnutiu škodcom, okamžite ho odstráňte a uistite sa, že sa nerozšíril na ďalšie izbové rastliny.

Jednoduché tipy na kontrolu škodcov:

Roztoče: Zabaľte rastlinu vzduchotesne do plastového vrecka na desať dní.

Voška listová: Listy ponorte pod vodu v rámci kúpeľu na dve hodiny.

Červce: odstráňte vlhkou handričkou alebo vatovým tampónom namočeným v alkohole.

Strapky (Thysanoptera): rastlinu dôkladne osprchujte niekoľko dní po sebe.

Okrem domácich prostriedkov máte k dispozícii aj účinné prostriedky na ochranu rastlín. Tieto prostriedky ponúkajú rýchlu pomoc najmä v prípade neústupného zamorenia. Prostriedky na ochranu rastlín používajte vždy opatrne a pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o produkte.

Nákupný košík
Close
Košík
  • ×
    Jabloň RED JONAPRINCE skorá zimná
    Jabloň RED JONAPRINCE skorá zimná, červená
    Odhadované doručenie:

    v 20 - 23 augusta, 2024

    1 × 7.73 
    7.73 
Medzisúčet: 7.73 

V prípade otázok k produktu volajte našu podporu
0915 379 172