Hnojivá

Hnojivá
Vyživte svoju pôdu kvalitným hnojivom, napr. hnoj. V ponuke máme aj trávnikové hnojivo, dusíkaté vápno na dezinfekciu pôdy. Vyberte si z minerálnych hnojív.
Hnoj je najstarší a najprírodnejší spôsob hnojenia pôdy. Obsahuje všetky potrebné živiny pre rastliny, vrátane dusíka, fosforu, draslíka a stopových prvkov. Hnoj sa môže aplikovať na všetky druhy rastlín, vrátane trávnikov, ovocných stromov, zeleniny a kvetov.
Trávnikové hnojivo je špeciálne určené na hnojenie trávnikov. Obsahuje vyvážený pomer živín, ktorý je potrebný pre zdravý rast a vzhľad trávnika. Trávnikové hnojivo sa aplikuje na jar a na jeseň, aby sa zabezpečila dostatočná výživa pre trávnik počas celého roka.
Dusíkaté vápno je hnojivo, ktoré obsahuje dusík a vápnik. Dusík je dôležitý pre rast a vývoj rastlín, vápnik zase zlepšuje štruktúru pôdy a zvyšuje jej pH. Dusíkaté vápno sa aplikuje na jar a na jeseň, aby sa zabezpečila dostatočná výživa pre rastliny a zároveň sa zlepšila štruktúra pôdy.
Minerálne hnojivá sú hnojivá, ktoré sa vyrábajú priemyselne. Obsahujú konkrétne živiny, ktoré sú potrebné pre daný druh rastlín. Minerálne hnojivá sa dajú rozdeliť na:

NPK hnojivá obsahujú dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Sú to najbežnejšie minerálne hnojivá.
Hnojivá s mikroživinami obsahujú stopové prvky, ktoré sú dôležité pre rast a vývoj rastlín.
Pomocné hnojivá obsahujú živiny, ktoré sa podieľajú na zlepšení fyzikálnych a chemických vlastností pôdy.

Ako si vybrať správne hnojivo?
Pri výbere hnojiva je potrebné zohľadniť nasledujúce faktory:

Druh rastlín, ktoré chcete hnojiť. Každá rastlina má iné nároky na živiny.
Pôdnu reakciu. Niektoré rastliny preferujú kyslú pôdu, iné zásaditú.
Fázu rastu rastlín. Rastliny v rôznych fázach rastu potrebujú rôzne živiny.
Klimatické podmienky. V suchom podnebí je potrebné hnojiť častejšie ako v vlhkom podnebí.

Ako hnojiť?
Hnojivo sa aplikuje na pôdu v suchom počasí, aby sa predišlo popáleniu rastlín. Hnojivo sa môže aplikovať ručne alebo pomocou rozprašovača. Pri ručnej aplikácii je potrebné hnojivo rovnomerne rozsypať po povrchu pôdy. Pri aplikácii pomocou rozprašovača je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie.
Čas hnojenia
Hnojenie sa vykonáva spravidla dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Jarné hnojenie zabezpečí rastlinám dostatok živín pre rýchly rast a vývoj. Jeseňné hnojenie pripraví rastliny na zimný spánok.
Ošetrenie pôdy hnojivom
Ošetrenie pôdy hnojivom má nasledujúce účinky:

Zlepšuje rast a vývoj rastlín.
Zvyšuje úrodu.
Zlepšuje kvalitu plodín.
Znižuje náchylnosť rastlín na choroby a škodcov.

Položka bola pridaná do zoznamu želaní Zobraziť zoznam želaní
Položka bola odstránená zo zoznamu želaní